Wednesday, 24 October 2012

4..Universal Codes, the 3, 6, 9, Mason, Mayan and the Measure of Math in 195 'days' to Independence, 7 / 4 / 2013

I believe the number 19.5 and more specifically, 195 are very important where it concern the Mason, the Mayan and their Math.

The Founding Fathers used the number 13 very specifically during the creation of the United States, the 13 colonies and the Masonic symbols... I believe they are related to the Ancient systems, the Maya and the times before...

Here's why...

The Mayan pyramids were built to 9 levels tall, as written by scholars (I've not personally been to any ancient structures).

What is obvious... in simple math

1 x 13 = 13
2 x 13 = 26
3 x 13 = 39
4 x 13 = 52
5 x 13 = 65
6 x 13 = 78
7 x 13 = 91
8 x 13 = 104
9 x 13 = 117
add sums = 585

A pyramid structure is, 5 'joins', 8 'lines', 5 'faces', with our Earth base included.

and why is 195 important to this number?  As the Measure.

13 + 13 = 26
13 x 13 = 169
their sums = 195

195 x 3 = 585

and from Winter Solstice, December 21, 2012, the translated 'end' date of the Mayan Long Count calendar, PLUS 195 days = July 4, 2013 ... you can check this at DateAndTime.com

From date:Friday, December 21, 2012
Added 195 days
Resulting date: Thursday, July 4, 2013

and the Maya, perhaps our Mason, used 13s

1 x 585 = 585 / 13 = 45 'degree'?
2 x 585 = 1170 / 13 = 90
3 x 585 = 1755 / 13 = 135
4 x 585 = 2340 / 13 = 180
5 x 585 = 2925 / 13 = 225
6 x 585 = 3510 / 13 = 270
7 x 585 = 4095 / 13 = 315
8 x 585 = 4680 / 13 = 360 "Tun", and if called minutes, can also known as 6 'hours' in one day, and 360 is also known as 'circle'

Ophiuchus, the 13th constellation, perhaps the 'hidden' factor, in the current form of Astrology....

1 x 585 = 585 / 195 = 3
2 x 585 = 1170 / 195 = 6
3 x 585 = 1755 / 195 = 9
4 x 585 = 2340 / 195 = 12 ... digit sum 1 + 2 = 3
5 x 585 = 2925 / 195 = 15 ... digit sum 1 + 5 = 6
6 x 585 = 3510 / 195 = 18 ... digit sum 1 + 8 = 9
7 x 585 = 4095 / 195 = 21 ... digit sum 2 + 1 = 3
8 x 585 = 4680 / 195 = 24 ... digit sum 2 + 4 = 6
24 are 'hours' in one day

" ... if you knew the magnificence of 3, 6 and 9, you would understand the secrets to the Universe ..."
Nikola Tesla

and using 19.5, what is also called the " T constant "

9 x 585 = 5265 / 19.5 = 270 ... digit sum, zero included ... 2 + 7 = 9 0
10 x 585 = 5850 / 19.5 = 300 ... digit sum, zeros included ... 3 +00 = 3 00
11 x 585 = 6435 / 19.5 = 330 ... digit sum, zeros included ... 3 + 3 = 6 0
12 x 585 = 7020 / 19.5 = 360 ... digit sum, zero included ... 3 + 6 = 9 0
360 days "Tun", if called 'minutes', could also be known as 6 'hours' in one day, and 360 'degree' as a 'circle'

...........................

More on 19.5 as very thoughtfully written by Mr. Shaw on "Spherical Geometry & 19.5 Degree", also known as 'the T constant'


" 19.5 degrees north and south are the latitudes where the apex points of a star tetrahedra within a sphere will contact that sphere's surface, when one apex is positioned at the north or south pole."  .... his link is here .... http://www.vortexmaps.com

No comments:

Post a comment

xo. Universal Codes, LOVE, Every minute of the Day and EVOLVE

A B C D E F G H I J K L M 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13.... L = 12 .... 1 + 2 = 3 O = 15 .... 1 + 5 = 6 V = 22 .... 2 + 2 = 4 E = 5 ...........